Zpět na seznam článků
Peblog článek
Článek

Bolí vás záda? Zkuste metodu 20/20

11.05.2020, 16:00

Bolí vás záda? Zkuste metodu 20/20

Vlivem nestandardní situace je mnoho z nás v posledních týdnech nuceno pracovat z domova, z velké většiny u počítače. Pro někoho je to však poloha, na kterou tělo není zvyklé, a tato náhlá změna může způsobovat potíže. Problémy však mohou mít i ti, kteří jsou na sedavé zaměstnání sice zvyklí, ale doma nemají pro práci s počítačem vytvořené vhodné zázemí. Upřímně, jaká je vaše nejčastější poloha, když doma pracujete s notebookem? Mnoho z nás volí takové, které se mohou zdát pohodlné, ale k těm ideálním mají opravdu daleko, a první známky bolestí zad tak na sebe nenechají dlouho čekat. Pocítili jste to na sobě už také?

Sezení jako takové, a to nejen právě u notebooku, ale např. i za volantem, negativně ovlivňuje naše zdraví. V sedě je vyvíjen tlak na meziobratlové ploténky i svaly, což často způsobuje právě bolesti zad, ale může dojít i k deformaci páteře. Tyto nepříjemné dopady na zdraví je možné výrazně zmírnit, nebo i zcela eliminovat, pokud se budete držet následujících doporučení:

Co nedělat?

Nejméně vhodná místa a polohy pro práci na počítači jsou právě ty, které nám připadají nejvíce pohodlné, například:

  • na posteli
  • na gauči
  • u taburetu nebo u malého konferenčního stolku

U všech těchto pozic se výrazně kulatí páteř, a tím se zvyšuje pravděpodobnost bolestí zad. Zejména je zde vysoké riziko potíží s meziobratlovými ploténkami v oblasti bederní páteře, v krajním případě může dojít až k jejich vyhřeznutí.

Co dělat?

Nejlepším řešením je pochopitelně vydržet celou pracovní dobu v ideálním a správném sedu pro práci u počítače. A jaký to je?

Monitor byste měli mít ve výši očí, abyste neprováděli zbytečné pohyby hlavou. Ramena volně svěšena dolů, záda narovnaná s mírným prohnutím v bedrech, což vám umožní ergonomicky tvarovaná židle, lokty pokrčené v pravém úhlu, nohy od sebe na šířku pánve, kolena pokrčená v pravém úhlu a chodidla na zemi.

Všichni ale dobře víme, že je to v praxi velmi obtížné a zejména v domácím prostředí skoro až nemožné. Proto je velmi důležité se v průběhu práce protáhnout a svalstvo stimulovat.

Nepracujte s notebookem v posteli, na gauči a dalších nevhodných místech

Zkuste metodu 20/20

Na každých 20 minut sezení zařaďte 20 vteřin pohybu. Měli byste se pokusit každých 20 minut projít nebo udělat pár protahovacích cviků. Tato pravidelná aktivita má navíc pozitivní vliv na myšlení a až o polovinu snižuje pravděpodobnost kardiovaskulárních a metabolických onemocnění. Ulevíte tím navíc i svým očím, které se na chvilku odpoutají od monitoru. Všechny tyto cviky můžete dělat přímo u pracovního stolu, abyste se příliš nezdržovali.

Příklady cvičení:

Všechny cviky provádějte pomalu s pravidelným dýcháním, v každé pozici setrvejte minimálně 10 vteřin.

Tento soubor cviků doporučujeme provádět minimálně jednou během pracovního dne nebo např. po jednom ze cviků každých 20 minut, abyste předešli případné bolesti zad způsobené dlouhým sezením. Těm, kteří už mírnými potížemi trpí, toto jednoduché protažení může pomoci uvolnit zmiňovaný tlak na meziobratlové ploténky, prokrvit zádové svaly, a tím i utišit bolest bez použití medikamentů. Vyzkoušejte zařadit toto krátké protažení do pracovního rozvrhu a sami se přesvědčte, jak tato jednoduchá pomůcka pozitivně ovlivní vaše zdraví.