Zpět na seznam článků
Peblog článek
Článek

Jak si vybrat správně mezi odborníky na výživu

05.05.2020, 09:45

Jak si vybrat správně mezi odborníky na výživu

Možná vás jako první napadla otázka, proč byste vlastně měli někoho takového vůbec vyhledávat… Když se zamyslíte nad svým stravováním, můžete říct, že děláte všechno pro to, aby z něj vaše tělo dostalo vše potřebné? A pokud ano, máte jistotu v tom, které živiny a v jakém množství jsou opravdu nezbytné a z čeho je získat? Odborník vám nejen zodpoví všechny otázky a pomůže se zorientovat v teorii, ale nastaví s vámi konkrétní stravovací režim přímo na míru. Tedy, pokud je to opravdový odborník…

Lidmi, kteří se profesně zabývají výživou a stravováním, se to dnes jen hemží a vyznat se v množství nabídek a informací není jednoduché. V České republice se v těchto oborech vzdělává na různých typech škol, ale získat živnostenské oprávnění pro výživové poradenství je možné i bez jakéhokoliv studia, a „odborníkem“ se tedy může stát opravdu kdokoliv. Každý však bude mít znalosti na jiné úrovni a částečně také jiné pravomoce.

Kde je možné se v oblasti výživy vzdělávat?

Na školách

 • na středních zdravotnických školách v oboru nutriční asistent
 • na vyšších odborných školách v oboru diplomovaný nutriční terapeut 
 • na vysokých školách v oboru nutriční terapeut a nutriční specialista

Jejich kompetence se liší dle výše dosaženého vzdělání. Obecně však platí, že tyto osoby mohou poskytovat poradenství v oblasti výživy zdravým i nemocným lidem.

V rámci kurzů

 • akreditovaných i neakreditovaných, jejichž délka, kvalita ani rozsah nemusí být vždy regulovány a kontrolovány  

Absolvent takového kurzu se pak nejčastěji označuje jako výživový poradce, ale také např. nutriční poradce, nutriční odborník, výživový odborník nebo výživový specialista. Tato označení však nepodléhají legislativě, proto je může kdokoliv užívat i bez absolvování kurzu. Osoby bez patřičného vzdělání mohou poskytovat poradenství v oblasti výživy pouze zdravým lidem.

Zároveň je ale nutné říct, že pouze na formulaci pozice se bohužel zcela spolehnout nemůžeme. Není totiž výjimkou, že pod označením nutriční poradce či výživový poradce najdete také kvalifikovaného nutričního terapeuta, a naopak se nutričním terapeutem titulují i osoby bez příslušného vzdělání.

Koho tedy vybrat a jak?

Snažte se zjistit o odborníkovi, kterému se chcete svěřit do péče, co nejvíce informací.

Co je důležité a na co se zaměřit?

 • jaké vzdělání odborník má
 • jaké má zkušenosti v oboru
 • na jakou problematiku se dosud zaměřoval
 • jak pracuje se svými klienty

Terapeut by měl především spolupracovat s vámi osobně v rámci několika pravidelných konzultací. Jeho rady a plán by měly být individuální a měly by vycházet z vašeho dosavadního stravovacího režimu a z informací, které jste poskytli na první schůzce.

Opravdu pečlivě vybírejte zejména, pokud:

 • máte jakékoliv zdravotní omezení (od vysokého krevního tlaku až po nádorové onemocnění)
 • vylučujete z jídelníčku základní potraviny (maso, mléčné výrobky apod.)
 • máte obtíže spojené s konzumací stravy (pálení žáhy, nadýmání nebo jiné trávicí obtíže)
 • jste těhotná nebo kojící žena, dítě či senior
V takových případech se vždy obraťte nejlépe na kvalifikovaného nutričního terapeuta.

V našem týmu máme vysokoškolsky vzdělané nutriční terapeutky, které se podílí na vývoji všech Peblo produktů a zároveň vedou kurzy zdravé výživy a poskytují individuální poradenství. Na jejich medailonky spolu s našimi službami se můžete podívat ZDE.

Zdroj:
Zákon č. 201/2017 Sb., o nelékařských zdravotnických povoláních