Zpět na seznam článků
Peblog článek
Článek

Rozhovor s Denisou Helceletovou o Kempech vítězů i unikátní diagnostické metodě

26.06.2020, 13:45

Rozhovor s Denisou Helceletovou o Kempech vítězů i unikátní diagnostické metodě

V Peblu se na pohyb zaměřujeme již od jeho počátku, protože jídlo a sport jdou ruku v ruce. S postupujícím časem posouváme vývoj služeb kupředu a svou nabídku neustále rozšiřujme. Díky tomu jsme se také v roce 2018 seznámili s Denisou a Adamem Helceletovými, profesionálními atlety, kterým je blízké naše pojetí zdravého životního stylu a souzní s myšlenkami a filozofií celého projektu Peblo. Oba jsou zároveň i spoluzakladateli sportovních kempů pro děti s příznačným názvem KEMPY VÍTĚZŮ. Nejsou však jen jejich tváří, ale aktivně se do nich zapojují a účastní se tréninků. Jako profesionální sportovci se opírají o bohatou osobní zkušenost, kterou předávají svým klientům, zejména dětem.

Na Kempy vítězů jsme nejprve dodávali nutričně vyvážené svačiny a v současnosti řešíme i možnost zajištění hlavních jídel. Ale protože je náš pohled na věci vždy komplexní a v týmu máme i odborníky z oblasti pohybu, spolu s Denisou jsme vytvořili speciální diagnostickou metodu. Díky ní děti mohou objevit svůj „talent” a využít svůj sportovní potenciál na maximum.

S Denisou jsme si povídali o Kempech i o zmíněné diagnostice…

Co vás s manželem vedlo k tomu založit Kempy vítězů?

Věděli jsme, že se blíží konec mé kariéry, a chtěli jsme vymyslet nějaký způsob, jak předat naše dlouholeté zkušenosti. Oba dobře víme, jak těžké je stát se a být úspěšným sportovcem, a i pokud chce někdo sportovat pouze rekreačně, je důležité mít správné pohybové základy a návyky.

Jaké na ně máte ohlasy a kolikátý už bude letos ročník?

Ohlasy jsou kladné a termíny se vždy plní velmi rychle. Hodně dětí se nám vrací z předešlých let. Letos máme třetí ročník a rozšířili jsme se o dvě další města. Letos tedy máme kempy v pořadí Slaný, Rudná, Čelákovice, Benátky nad Jizerou a Říčany.

Jak přesně Kempy probíhají? Jsou určeny pro všechny děti?

Kempy máme formou příměstských táborů a jsou pro děti od 6 do 15 let. Letos trochu měníme koncept, který nebude tolik atletický, ale zaměříme se na základy rychlosti, síly, koordinace apod. Vždy s ohledem na věk. Děti jsou rozdělené do 3 věkových skupin a každá má jinou intenzitu cvičení.

Čím jsou výjimečné?

Děti vedeme hlavně k lásce k pohybu. Když nadchneme, věříme, že si následně najdou sport, který jim bude přinášet radost. Ke každému přistupujeme individuálně, proto máme i dostatek trenérů, kteří se jim mohou věnovat. Během pauzy se s dětmi navíc učíme anglicky, a to opět zábavnou formou.

S kým na těchto akcích spolupracujete, kdo tvoří instruktorský tým?

Aktuálně nás je 6 trenérů, včetně mě. Někteří studují FTVS, jiní Pedagogickou fakultu se zaměřením na tělocvik. Ale co je hlavní, všichni trenéři sportovali a láska k pohybu je provází nadále.
Všechny spolupráce, které máme v rámci Kempů, si pečlivě vybíráme. Protože chceme dát dětem to nejlepší jak ve sportu, tak ve stravě, jsme nesmírně rádi za Peblo.  Díky němu se nemusíme bát, co děti dostávají – jídlo je kvalitní, vyvážené a hlavně velice chutné. Letos jsme navíc společně připravili velkou novinku – diagnostiku tělesné a pohybové připravenosti!

Jak vznikl nápad začlenit do programu tuto diagnostiku tělesné a pohybové připravenosti, byla to i reakce na přání rodičů?

Velmi často rodič přijde a zeptá se mě, zda má jejich dítě talent. Na toto se velice těžko odpovídá, protože talent má hodně aspektů. My díky naší diagnostice můžeme ukázat aspekt tělesné propozice, poznáme, zda je dítě více silové, rychlostní nebo vytrvalostní. Nejdůležitější ale je, že vše hodnotíme ve vztahu k biologickému věku. Každé dítě je vývojově někde jinde a je důležité, aby ho trenér nepřetrénoval, nebo aby naopak zatížení nebylo příliš nízké.

Co je přínosem této diagnostiky, proč bys doporučila rodičům, aby ji pro své děti využili?

Přínos je jednoznačně v kombinaci hodnocených oblastí.  My nemáme pro rodiče černou nebo bílou odpověď a nehrajeme si s termínem „talent“ jako s dobře prodejným produktem. Neříkáme jen „skočil daleko” nebo „běžel rychle”. Dáváme to do souvislostí, protože zdánlivě dobrý výsledek nebo hezky osvalená postava bez informace o kvalitě pohybu a hlavně rozdílu mezi chronologickým a biologickým věkem může zavádět na tréninkové scestí. Nabízená diagnostika je schopna toto vše odhalit.

Jak to celé probíhá, z čeho se diagnostika skládá a jaký je z ní výstup?

V rámci diagnostiky je nejprve změřen tělesný typ a biologické tempo, následně probíhají testy tělesné zdatnosti a na závěr je hodnocena kvalita pohybu. Výstupem je protokol, který je čitelný jak pro rodiče, tak pro trenéra. Orientace ve výsledcích je podpořena manuálem. Jako zásadní vidím, že výstupem není pouze souhrn zjištění, ale jsou v něm nabídnuta i konkrétní doporučení pro nápravu zjištěných nedostatků.

Existuje nějaká alternativa této metody, pokud mají rodiče zájem zjistit, jak na tom jejich dítě je a který sport je pro něj nevhodnější?

Komerční oblast určité alternativy nabízí, pokud bych to tak mohla nazvat. Často se jedná o různé typy zátěžových testů, kde je však obvykle výsledkem výstup ve smyslu „tady se nacházíte, je to nad/pod průměrem”. Jedná se o testy laboratorní, zaměřující se na úroveň konkrétního parametru. Dále jsem se setkala s tím, že pokud dítě projde určitými motorickými testy, je prý možné na jejich základě určit, na co je dítě talentované. To mi ale přijde vzhledem ke složitosti oblasti sportovního talentu až nesplnitelné.

Nikdy jsem se ale nesetkala s tím, že by podobné služby byly řešeny tak komplexně, jak představuje Peblo. Konkrétní doporučení vychází ze souhrnu výsledků všech hodnocených oblastí, žádná škatulka jedna a škatulka dvě. Navíc vše je zasazeno do kontextu aktuální biologické vyspělosti dítěte, a to je, dle mého soudu, minimálně v ČR naprosto unikátní.

Moc děkujeme za rozhovor a těšíme se na další spolupráci!